DS1806E-010 OverviewThere are 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 6 embedded circuits.Tube package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.Positions 64 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 20.Its total resistance will be 10000Ohm.In the digi devices, 20 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.When using this digital variable resistor, Cascade Pin can be found.
DS1806E-010 FeaturesAvailable in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
6 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1806E-010 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1806E-010 Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Number of Circuits | 6 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |