DS1809-050 Overview8-DIP (0.300, 7.62mm) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.There are 8 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 8 pins.Mounting in Through Hole is recommended.It is capable of supplying a voltage of 5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.There are also the following analog IC types: ANALOG CIRCUITWhen Vsup reaches 5.5V, the maximum supply voltage is reached.A voltage greater than 4.5V must be the minimum supply voltage (Vsup).
DS1809-050 FeaturesAvailable in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Analog IC type: ANALOG CIRCUIT
DS1809-050 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1809-050 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Dallastat™ |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Resistance | 50kOhm |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Pushbutton |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 Max |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Length | 9.375mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |