DS1809-050+ OverviewA package containing it contains 8-DIP (0.300, 7.62mm).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It operates on 5V and is powered by it.A 8 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Through Hole.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.In the DS1809 family, pentometer belongs.potentiameter with 8 pins.When the current is 500μA, potentiameter consumes quiescent current.Additionally, there are a few types of analog ICs: ANALOG CIRCUITA maximum voltage supply (Vsup) is reached when the supply voltage reaches 5.5V.A voltage greater than 4.5V is required as the minimum supply voltage (Vsup).
DS1809-050+ FeaturesAvailable in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Quiescent Current at 500μA
Analog IC type: ANALOG CIRCUIT
DS1809-050+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1809-050+ Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Dallastat™ |
| Published | 1999 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1809 |
| Pin Count | 8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Pushbutton |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Nominal Supply Current | 500μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Quiescent Current | 500μA |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 Max |
| Length | 9.375mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |