DS1845E-050+T&R OverviewThe package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 100, 256 taps to protect against overcurrent.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 50kOhm.The DS1845 family includes pentometer.There are 14 pins on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.Stability is ensured by the maximum 85°C.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.The minimum supply voltage is 2.7V.A maximum supply current of 500μA can be handled by digital potentiometer.There are 356 channels on the programmable potentiometer.
DS1845E-050+T&R FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1845E-050+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1845E-050+T&R Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Composition | Potentiometer |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Base Part Number | DS1845 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Number of Channels | 356 |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 500μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 500μA |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 100, 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 500 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |