DS1847E-010+T&R OverviewThis file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 3V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~95°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.DS1847 family member.This digital variable resistor displays Selectable Address, Temperature Sensor.
DS1847E-010+T&R FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
DS1847E-010+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1847E-010+T&R Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~95°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Selectable Address, Temperature Sensor |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Base Part Number | DS1847 |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 65 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 850ppm/°C |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |