DS1848E-050+T&R OverviewA package containing it contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.You should mount in the way of Surface Mount.3V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~95°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.In the DS1848 family, pentometer belongs.potentiameter with 14 pins.Selectable Address, Temperature Sensor can be found using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.Having the maximum setting 95°C ensures stable operation of the digital resistor.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.A maximum voltage of 5.5V can be delivered to it.3V is the minimum supply voltage it can operate at.
DS1848E-050+T&R FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1848E-050+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1848E-050+T&R Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~95°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Selectable Address, Temperature Sensor |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 850 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Max Operating Temperature | 95°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Base Part Number | DS1848 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 850ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |