DS1859E-020+T&R OverviewIt is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.85V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~95°C.20kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of DS1859 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 16 pins on it.Selectable Address, Temperature Sensor can be found when using this digital variable resistor.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.The maximum 95°C ensures that the digital resistor runs stablily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.It can work with the minimum supply voltage of 2.85V.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 2mA.
DS1859E-020+T&R FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1859E-020+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1859E-020+T&R Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~95°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Selectable Address, Temperature Sensor |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Resistance | 20kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Max Operating Temperature | 95°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.85V~5.5V |
| Base Part Number | DS1859 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.85V |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 2mA |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 50ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |