DS1867E-050+T&R OverviewThere are 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.The DS1867 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 20 pins on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Cascade Pin can be found.At 5V, the potentiometer conducts.85°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.Maximum supply voltage is 5.5V.The unit can be powered by a voltage as low as 4.5V.
DS1867E-050+T&R FeaturesAvailable in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1867E-050+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1867E-050+T&R Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1999 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Cascade Pin |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Composition | Potentiometer |
| Voltage - Supply | 5V |
| Base Part Number | DS1867 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 900μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |