DS1867S-50+ Overview16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.The number of positions is 256.There are 16 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 16 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.A member of the family DS1867 pentometer belongs to.Using this digital variable resistor, you will find Cascade Pin.The potentiameter is capable of delivering voltage at 5V.
DS1867S-50+ FeaturesAvailable in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1867S-50+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1867S-50+ Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1867 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Bandwidth | 0.2 kHz |
| Taper | Linear |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -5V |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |