DS2119M/T&R OverviewA 9 termination occurs when a transmission line is terminated with a device that matches its characteristic impedance. Its low package cost makes it well known in the electronics industry. This is done using Surface Mount for mounting on a PCB. There should be no more than 0°C ~ 70°C operating temperature. SCSI, LVD, SE-qualified material suitable for standard applications. In order to ensure normal operation, 4V ~ 5.5V Supply Voltage is provided. Device packages 28-TSSOP are used by the supplier. A great deal of value can be found in the - Series thanks to its high performance-to-cost ratio.
DS2119M/T&R Features9 terminations
- series
DS2119M/T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS2119M/T&R Signal Terminators applications.
Data Networking
PCI Cards
Telecommunication Equipment
Data Routers
Data Switches
Programmable logic controller and remote input modules
High speed protected termination for digital input with serialized SPI output
IEC61131-2 type 1, 2 and 3
ESD protection and termination of USB downstream ports downstream ports
Desktop PCs
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS2119M |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Number of Terminations | 9 |
| Type | SCSI, LVD, SE |
| Voltage - Supply | 4V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Base Part Number | DS2119M |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |