DS2482S-800+ OverviewIt is available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. The packaging is shaped in a Tube-shape, which makes it easy to carry around. Regulating the temperature to -40°C~85°C is crucial to ensuring reliable operation. If you use a 3.3V 5VV power supply, you should have no problem. A 16 termination can be found in it. Supply voltages of 3.3V can achieve high efficiencies. DS2482 numbers are members of the family. There are 16 pins used in order to operate the device. The number ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY can also be generated by this device.
DS2482S-800+ FeaturesDS2482S-800+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS2482S-800+ Controllers Interface ICs applications.
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3.3V 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS2482 |
| Function | Bridge, 1-Wire® to I²C |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | I2C |
| Nominal Supply Current | 750μA |
| Bandwidth | 2.482 GHz |
| Protocol | 1-Wire® |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| Output Current Flow Direction | SOURCE |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |