DS26502L+ OverviewThe Tray package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 64 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. The peak reflow temperature is used to run 260. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 6.312MHz. Temperatures can be varied in the 0°C~70°C range. Depending on the component, a voltage of 3.135V~3.465V can be supplied. This component primarily serves the purpose of T1/E1. Currently, there are 2003 publications of the part. In order to find information about a part, you need to start at DS26502. The board has 64 pins. This device uses a FRAMER telecom IC.
DS26502L+ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
DS26502L+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS26502L+ application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS26502 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 6.312MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:3 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Telecom IC Type | FRAMER |
| Main Purpose | T1/E1 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |