DS280DF810ABVR OverviewPower buffer is packaged in 135-BGA Module for convenient transportation.Ready for shipping in Tape & Reel (TR) package.Surface Mount universial mout for easy adapting.Speaking of types, this is a typical Buffer, ReDriver.8 channels cooperate together to maintain the output quality.It facilitates CML input.The operating temperature should be set to -40°C~85°C to avoid mal-function.Try search with "DS280DF810" to get more pin-to-pin solutions for your special needs.You can find 135 terminals of the op amp buffer.Its peak reflow temperature is 260.The op amp buffers have 135 pins.It utilizes a 8-Bit receiver.
DS280DF810ABVR Features8 channels.
8-Bit receiver.
DS280DF810ABVR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS280DF810ABVR Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Data or Clock Signal Amplification
PECL-to-LVDS Translation
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 135-BGA Module |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 135 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 135 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 8 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS280DF810 |
| Number of Channels | 8 |
| Differential Output | YES |
| Input | CML |
| Driver Number of Bits | 8 |
| Receiver Number of Bits | 8 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Data Rate (Max) | 28.4Gbps |
| Signal Conditioning | Input Equalization |
| Height | 2.51mm |
| Length | 13mm |
| Width | 8mm |
| Thickness | 580μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |