DS3105LN OverviewThere is a package named Tray that contains it. As part of the packaging, there is a serial number 64-LQFP associated with the product. Clock program is recommended to mount Surface Mount on the wall. Using the part's peak reflow temperature, operation NOT SPECIFIED is performed. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 312.5MHz maximum frequency. Temperatures can be varied in the operating range of -40°C~85°C. A component can supply 1.62V~1.98V voltage. This component serves a single purpose Ethernet, SONET/SDH, Stratum, Telecom. This output is intended to be CMOS, LVDS, LVPECL, TTL. Search for information about this part by using the DS3105 base part number. A Surface Mount mounting is recommended. 64 pins are on the device. There must be -40 °C minimum operating temperature for this device. Operating temperatures should be below 85 °C. The DAC belongs to the - series. In this device, the telecom IC type is ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT. The company uses 64-LQFP as its supplier of devices for its products.
DS3105LN FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS, LVDS, LVPECL, TTL
with 64 Pins
DS3105LN ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
DS3105LN application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-LQFP |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tray |
| Base Product Number | DS3105 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Frequency - Max | 312.5MHz |
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | - |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.62V~1.98V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | DS3105 |
| Output | CMOS, LVDS, LVPECL, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 312.5MHz |
| Input | CMOS, LVDS, LVPECL, TTL |
| Ratio - Input:Output | 5:2 |
| Max Frequency | 312.5 MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Telecom IC Type | ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH, Stratum, Telecom |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |