DS31408GN2 OverviewClock program is contained in the package Tray. There is a 256-LBGA, CSBGA-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 750MHz. -40°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 1.8V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 1.8V. There is only one purpose for this component, Ethernet, SONET/SDH, Stratum, Telecom. Clock program is recommended to use CML, CMOS, LVDS, LVPECL, TTL as the output. You need to start at DS31408 to find information about a part. In the family Clock & Timer ICs, the device belongs. The series of the part is indicated by -. 256-CSBGA (17x17) is the supplier device package used by the company as its device supplier.
DS31408GN2 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CML, CMOS, LVDS, LVPECL, TTL
DS31408GN2 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
DS31408GN2 application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA, CSBGA |
| Supplier Device Package | 256-CSBGA (17x17) |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | DS31408 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Frequency - Max | 750MHz |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Base Part Number | DS31408 |
| Output | CML, CMOS, LVDS, LVPECL, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 750MHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Product Type | Clock Synthesizers / Jitter Cleaners |
| Ratio - Input:Output | 8:14 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH, Stratum, Telecom |
| Product Category | Clock Synthesizer / Jitter Cleaner |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |