DS3905U-020+T&R OverviewThe file is contained in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 3 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.A 128 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 128 positions in pentometer.The way to mount is Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.It is possible to limit the flow with 20kOhm.DS3905 is a family member.The potentiameter has 10 pins.This digital variable resistor contains Selectable Address.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.As long as 85°C is set, the digital resistor will run steadily.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.2.7V is the minimum supply voltage that it can work with.
DS3905U-020+T&R FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
3 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS3905U-020+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS3905U-020+T&R Digital Potentiometers applications.
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Supplier Device Package | 10-uMAX |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 123 ppm/°C |
| Resistance | 20kOhm |
| Number of Positions | 128 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Base Part Number | DS3905 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 3 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 200μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 128 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 123ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |