DS8005-RJX+ Overview28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is the way it is packaged.- Bits were used to design this electronic part.The supply/analog voltage of this electrical device is -, which converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) to drive a load with regulated DC power.Electrical device 2.7V ~ 6V has a 2.7V ~ 6V supply voltage/digital voltage.This electrical device has a power rating of 7 kW Watts.28-TSSOP is the supplier device package used by the company.
DS8005-RJX+ FeaturesDS8005-RJX+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS8005-RJX+ AFE applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS8005 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Series | - |
| Power (Watts) | 7 kW |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | - |
| Voltage - Supply, Analog | - |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 6V |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2013 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power (Watts) | 7kW |
| Max Power Dissipation | 700mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | DS8005 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~6V |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |