DS90LV031AW-QML OverviewThe package 16-CFlatpack contains it. Keeping the temperature at -55°C ~ 125°C (TA) will ensure reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 3V ~ 3.6VV power source. 16 pins are used to operate the device. 3.3 V is the optimal supply voltage for maximum efficiency. These copper electrical components are part of the - series. This component has a 3.3 V power supply. Line Driver or Receivers is a self-contained device. In order for stable operation, the temperature must not exceed 125 °C°C. For reliability, it must operate at a minimum temperature of -55 °C degrees Celsius. The maximum supply current is 35 mA. 3.6 VV is its maximum supply voltage. In order to work, the source voltage of 3 V should be as low as possible. A total of 16 pins are present on it, making it a 16 pin board.
DS90LV031AW-QML FeaturesLine Driver or Receivers subcategory
DS90LV031AW-QML ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS90LV031AW-QML Controllers Interface ICs applications.
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 35 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-CFlatpack |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-CFlatPack |
| Number of Terminals | 16 |
| Package | Tube |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 2 ns |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Texas |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Series | - |
| ECCN Code | 5A991.A |
| Type | Driver |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Max Power Dissipation | 845 mW |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | FLAT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 4 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-CDFP-F16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Texas |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of Elements | 4 |
| Power Supplies | 3.3 V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Power Dissipation | 845 mW |
| Propagation Delay | 2 ns |
| Supply Current-Max | 35 mA |
| Max Output Voltage | 450 mV |
| Data Rate | 400Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Seated Height-Max | 2.032 mm |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | TRUE |
| Protocol | LVDS |
| Input Characteristics | STANDARD |
| Interface IC Type | LINE DRIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 4/0 |
| Driver Number of Bits | 4 |
| Screening Level | MIL-PRF-38535 Class Q |
| Max Input Current | 10 µA |
| Duplex | - |
| Interface Standard | EIA-644; TIA-644; IEEE P1596.3 |
| Number of Drivers | 4 |
| Transmit Delay-Max | 3.5 ns |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3 V |
| Number of Receivers | 4 |
| Out Swing-Min | 0.25 V |
| High Level Input Current-Max | 0.00001 A |
| Supply Voltage1-Min | 3 V |
| Supply Voltage1-Max | 3.6 V |
| Width | 6.35 mm |
| Height | 2.032 mm |
| Length | 9.906 mm |
| Thickness | 1.88 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |