DS90LV804TSQ OverviewTo make transportation easier, the power buffer is packaged in a 32-WFQFN Exposed Pad.Packaged in Tape & Reel (TR) and ready for power buffer.An easy-to-adapt universal mount.A Buffer, ReDriver is a typical type.For its operation, this op amp buffer uses a voltage of 3.15V~3.45V.This facilitates CML, LVDS, LVPECL input.If you want to avoid malfunction, set the operating temperature to -40°C~85°C.Application-specific operational amplifier buffers such as this one are targeted at LVDS and other markets.For more pin-to-pin solutions, try "DS90LV804".On the op amp buffer, you will find 32 terminals.There is a peak reflow temperature of 260 for this power buffer.3.3V voltage provides the splitter with the power it needs to handle a wide range of demanding tasks.This power buffer has 32 pins as its pinout.The 32 pins are on it.A Surface Mount hole is available for mounting it on a PCB or another board.In order for this power buffer to operate, a voltage of 140mA must be applied.It is necessary to supply voltage 3.3V for normal operation.The receiver is 4-Bit-based.In the most extreme case, this splitter dissipates 4.16W watts.4 elements are used to interface with this repeater signal.
DS90LV804TSQ FeaturesMainly used in LVDS.
4-Bit receiver.
DS90LV804TSQ ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS90LV804TSQ Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 4 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | 5A991.B.1 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Applications | LVDS |
| Max Power Dissipation | 4.16W |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DS90LV804 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 140mA |
| Power Dissipation | 4.16W |
| Propagation Delay | 3.2 ns |
| Turn On Delay Time | 3.2 ns |
| Logic Function | Buffer |
| Output Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Differential Output | YES |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Power Consumption | 385W |
| Driver Number of Bits | 4 |
| Receiver Number of Bits | 4 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Data Rate (Max) | 800Mbps |
| Out Swing-Min | 0.25 V |
| Delay Time | 2.0ns |
| Capacitance - Input | 3.5pF |
| Height | 800μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 750μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |