DS90UB903QSQX/NOPB OverviewSerializer/Deserializer is packaged in 40-WFQFN Exposed Pad case.Surface Mount is the recommended mounting type.The device varies the range of -40°C ~ 105°C operating temperature.The chip has a 1.71V ~ 1.89V, 3V ~ 3.6V volts supply output.There are LVCMOS form for the user to enter input.The output type of interface ic is recognized as FPD-Link III, LVDS.There are 21 inputs to operate.The device can maintain 1 outputs on it.The Automotive, AEC-Q100 series include this electrical component.
DS90UB903QSQX/NOPB FeaturesAvailable in 40-WFQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C ~ 105°C
DS90UB903QSQX/NOPB ApplicationsThere are a lot of National Semiconductor
DS90UB903QSQX/NOPB serializers and deserializers applications.
General-purpose displays
Calculators and meters
Wal4 and table clocks
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-WQFN (6x6) |
| Package | Bulk |
| Mfr | National Semiconductor |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Resistance | 249 Ohm |
| Power Rating | 0.15 W |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 1.89V, 3V ~ 3.6V |
| Resistor Type | High Reliability |
| Function | Serializer |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | FPD-Link III, LVDS |
| Input Type | LVCMOS |
| Data Rate | 900Mbps |
| Number of Inputs | 21 |
| Resistance Tolerance | 0.1 |
| Product Length | 2.03 |
| Product Width | 1.27 |