DS90UB914QSQE/NOPB OverviewThere is a Cut Tape (CT) case in which the product is delivered.The product is packaged in a 48-WFQFN Exposed Pad case.A mounting type of Surface Mount is recommended for this product.Serializer/Deserializer is possible to change the operating temperature range of -40°C~105°C TA using the device.There is a 1.71V~1.89V 3V~3.6V volt supply output on the chip.In order for the user to enter input, there is a FPD-Link III, LVDS form available.Serializer/Deserializer is recognized that the output type of interface ic is LVCMOS.There is an option for the device to maintain 12 outputs.A part's related parts can be found based on its DS90UB914 family.Interface ICs classified as LINE RECEIVER can be found in the part.48 terminations are totaled.Serializer/Deserializer has 48 pins that can be accessed.By mounting the device with Surface Mount, it can be used.Chips require a 1.8V-volt operating supply.This electrical component is included in the Automotive, AEC-Q100 series of products.1 receivers are included in it as well.Interface is estimated that the maximum frequency of this Memory chip is 100MHz.
DS90UB914QSQE/NOPB FeaturesAvailable in 48-WFQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~105°C TA
Interface IC Type : LINE RECEIVER
Number of Receivers: 1
DS90UB914QSQE/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS90UB914QSQE/NOPB serializers and deserializers applications.
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
Instrumentation
Test Equipment
Hand Held Instruments
Bargraph Dlsplays
Numerlc and Non-Numerlc Panel Dlsplays
High and Low Temperature Envlronment s where LCD
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 1.71V~1.89V 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS90UB914 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 12 |
| Output Type | LVCMOS |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Input Type | FPD-Link III, LVDS |
| Data Rate | 1.4Gbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | TRUE |
| Max Frequency | 100MHz |
| Interface IC Type | LINE RECEIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Supply Voltage1-Nom | 1.8V |
| Number of Receivers | 1 |
| Height | 800μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 750μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |