DS90UH927QSQ/E7002392 OverviewThere is a Reel case in which the product is delivered.The product is packaged in a 40-WFQFN Exposed Pad case.A mounting type of Surface Mount is recommended for this product.Serializer/Deserializer is possible to change the operating temperature range of -40°C ~ 105°C using the device.There is a 3V ~ 3.6V volt supply output on the chip.In order for the user to enter input, there is a FPD-Link, LVDS form available.Serializer/Deserializer is recognized that the output type of interface ic is FPD-Link III, LVDS.Inputs 5 have to be operated.There is an option for the device to maintain 1 outputs.Among Transistors's chips is this one.This electrical component is included in the GPT-03TN series of products.
DS90UH927QSQ/E7002392 FeaturesAvailable in 40-WFQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C ~ 105°C
Subcategory: Transistors
DS90UH927QSQ/E7002392 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS90UH927QSQ/E7002392 serializers and deserializers applications.
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
Instrumentation
Test Equipment
Hand Held Instruments
Bargraph Dlsplays
Numerlc and Non-Numerlc Panel Dlsplays
High and Low Temperature Envlronment s where LCD
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-WQFN (6x6) |
| Unit Weight | 0.000296 oz |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 3000 |
| Manufacturer | Panjit |
| Brand | Panjit |
| RoHS | Details |
| Package | Bulk |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Series | GPT-03TN |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Subcategory | Transistors |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Function | Serializer |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | FPD-Link III, LVDS |
| Input Type | FPD-Link, LVDS |
| Data Rate | 2.975Gbps |
| Number of Inputs | 5 |
| Product Type | BJTs - Bipolar Transistors |
| Product Category | Bipolar Transistors - BJT |