DS90UH928QSQX/NOPB OverviewTape & Reel (TR) cases are used for delivery.48-WFQFN Exposed Pad-case packaging is used.The Surface Mount mounting type is recommended.A variable range of operating temperatures is provided by the device.3V~3.6V volts are the supply output of the chip.To enter input, the user can use a FPD-Link III, LVDS form.LVCMOS is the output type of the interface IC.To operate, there are 1 inputs.Serializer/Deserializer is possible to maintain 5 outputs on the device.DS90UH928 family parts can be searched based on their relatedness.An interface IC type LINE DRIVER can be assigned to the part.There are 48 pins on the chip.There is a 3.3V-volt operating supply voltage specified for the chip.This electrical component can be found in the Automotive, AEC-Q100 series.Embedded 4 drivers are included on the part.
DS90UH928QSQX/NOPB FeaturesAvailable in 48-WFQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~105°C TA
Interface IC Type : LINE DRIVER
With 4 Drivers
DS90UH928QSQX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS90UH928QSQX/NOPB serializers and deserializers applications.
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
Instrumentation
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | DS90UH928 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 5 |
| Output Type | LVCMOS |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Input Type | FPD-Link III, LVDS |
| Data Rate | 2.975Gbps |
| Number of Inputs | 1 |
| Differential Output | NO |
| Interface IC Type | LINE DRIVER |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Number of Drivers | 4 |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Height | 800μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 750μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |