DSP56321VF200 OverviewAn electronic component available in package 196-BGA.Tray packaging is provided for it.Its Fixed Point status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.If it is operating at the temperature of -40°C~100°C TJ, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 3.30V.There are several digital signal processors in the DSP56K/Symphony series, including this one.In terms of its uses, it has 196 terminations.1.6V provides the supply voltage for it.The base part number DSP56321 can be used to identify many associated parts.It can also provide more features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.A 200MHz-frequency clock drives it.
DSP56321VF200 FeaturesSupplied in the 196-BGA package
DSP56321VF200 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
DSP56321VF200 DSP applications.
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 196-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | DSP56K/Symphony |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 196 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.6V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DSP56321 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B196 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.5V |
| Interface | Host Interface, SSI, SCI |
| Clock Frequency | 200MHz |
| Address Bus Width | 18 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 24 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (576B) |
| Voltage - Core | 1.60V |
| On Chip Data RAM | 576kB |
| Clock Rate | 200MHz |
| Length | 15mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 15mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |