DXLH5290I OverviewA MPU Core-type board or module is used in this microcontroller.Processors with ARM® Cortex®-A9, i.MX6 Quad cores drive it.The microcontroller is set to -40°C~85°C by default, which is the default setting.Flash size on this MCU electronics is 512MB N 32MB NOR.Microprocessor chip is a type SO-DIMM-204 connector.In the AXEL LITE series, this is one of the microcontrollers.The RAM size has been reduced to 2GB in order to ensure that the software runs normally.A 1GHz-speed motor drives the MCU chip.Package Module is included.
DXLH5290I FeaturesCore processor of ARM® Cortex®-A9, i.MX6 Quad
Flash size of 512MB N 32MB NOR
Speed of 1GHz
DXLH5290I ApplicationsThere are a lot of Dave Embedded Systems
DXLH5290I Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | AXEL LITE |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | SO-DIMM-204 |
| Speed | 1GHz |
| RAM Size | 2GB |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A9, i.MX6 Quad |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 512MB N 32MB NOR |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |