E1466DHO-S8G3Y OverviewClock program is accessible in the Tape & Reel (TR) package. Clock program is contained in a package of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width). Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 32kHz. Clock program varies the range of -20°C~70°C operating temperature. A voltage of 1.1V~2.2V can be supplied by the component. -- is the main purpose of the component. -- is intended to be the output. There are 1997 publised of the part. E1466D is the base part number for you to search for other information. The device is a part of the Clock ICs family. -- refers to the part's series. Circuits application employs 8-SO as Circuits applications supplier device package.
E1466DHO-S8G3Y FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of --
E1466DHO-S8G3Y ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
E1466DHO-S8G3Y application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Number of Terminals | 8 |
| Frequency - Max | 32kHz |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | E1466D |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Atmel Corporation |
| Operating Temperature | -20°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Series | -- |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Clock ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.1V~2.2V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | E1466D |
| Output | -- |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.5 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 32kHz |
| Input | -- |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | -- |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |