E-TDA7402 OverviewThe product comes in a case with the letter Tray. The recommended mounting type for this product is Surface Mount. 44-LQFP case embeds it. It has 2 channels. Audio Signal Processor functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Automotive Audio directions. Votage is provided within 7.5V~10V. A temperature range of -40°C~85°C TA is used by this device. 44 is the number of terminations on the chip. Search for the TDA7402 family to find similar parts. The chip has 44 pins. The consumer IC type of a part can be determined by CONSUMER CIRCUIT. This part requires a minimum supply voltage (Vsup) of 7.5V. Voltage at 9V volts is possible. 10V is the maximum supply voltage (Vsup). Surface Mount mounts it.
E-TDA7402 FeaturesWith 44-LQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
E-TDA7402 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
E-TDA7402 Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | Automotive Audio |
| Voltage - Supply | 7.5V~10V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | TDA7402 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 10V |
| Power Supplies | 9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |