E-TDA7404D OverviewWith the book, you will also receive a case study. In terms of mounting type, the recommended type is Surface Mount. In this case, it is embedded in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. This device has a 2 channel configuration. To assist you, this part includes Audio Signal Processor functions. It is possible to apply the device in the Automotive Audio axis. Votage will be supplied within the period of 7.5V~10.5V. In terms of temperature, this device works within a range of -40°C~85°C TA. The chip has 28 terminations. If you search for the TDA7404 family of parts, you will be able to find similar parts. On the chip, there are 28 pins that can be accessed. Sorting by TONE CONTROL CIRCUIT can be done based on what type of consumer IC the part contains. Vsup (supply voltage) should not be less than 7.5V when using this part. It can produce voltage at a voltage level of 9V volts. In this case, Vsup reaches its maximal value at 10.5V. Surface Mount is the one who mounts it. This item has 2 bands.
E-TDA7404D FeaturesWith 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
E-TDA7404D ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
E-TDA7404D Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Automotive Audio |
| Voltage - Supply | 7.5V~10.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Base Part Number | TDA7404 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 10.5V |
| Power Supplies | 9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 2 |
| Harmonic Distortion | 0.05% |
| Channel Separation | 100 dB |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Applications | Audio |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 7.5V ~ 10.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Grade | Automotive |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SO |