E-TEA6422D OverviewDepending on the settings, temperatures can be controlled at {0}.
E-TEA6422D FeaturesE-TEA6422D ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
E-TEA6422D Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Feature | I2C |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Applications | Audio |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Base Part Number | TEA6422 |
| Pin Count | 28 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Supply Type | Single |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 3:1 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 8V~11V |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |