EL4543IUZ-T13 OverviewThere is a Tape & Reel (TR) packaged wclass d amplifierh class d amplifier.24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package reduces space by making class d amp available.Considering its high performance, it is an excellent choice for Driver.On the PCB, audio power amplifier is mounted in accordance waudio power amplifierh the method described by Surface Mount.A number of 3 circuits are utilized to enhance the audio ic's flexibility of the system.It has a base part number of EL4543, which allows for easy identification of audio amp.A pin count of 24 is present on this amplifier.Its -3db bandwidth is 350MHz.In order to operate digital sound amp, you need to supply it with 14.5mA current.
EL4543IUZ-T13 FeaturesEL4543IUZ-T13 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
EL4543IUZ-T13 Video Amps and Modules applications.
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
Aftermarket telematics
Automotive head unit
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | Driver |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | EL4543 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Differential |
| Number of Circuits | 3 |
| Current - Supply | 14.5mA |
| Slew Rate | 1000V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5V~12V ±2.5V~6V |
| Current - Output / Channel | 60mA |
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |