EL5001IRE OverviewThe Bulk package provides access to it. There are 20 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. The peak reflow temperature is used to run 240. 1 are present on the device. Currently, there are 2003 publications of the part. The Surface Mount mounting method is recommended. The board has 20 pins. The minimum working temperature of this device cannot be lower than -40°C. There should be a temperature below 85°C during operation. Circuits application uses a logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER.
EL5001IRE FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 240
Include 1 Circuits
Logic IC Type: LOW SKEW CLOCK DRIVER
EL5001IRE ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
EL5001IRE application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | CMOS |
| Logic IC Type | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| PLL | No |
| Number of True Outputs | 6 |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |