EL5001IREZ-T13 OverviewThe Tape & Reel (TR) package provides access to it. An accompanying case is included. There are 20 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. The peak reflow temperature is used to run 260. 1 are present on the device. Currently, there are 2003 publications of the part. The Surface Mount mounting method is recommended. There are 20 pins on this device. The board has 20 pins. The minimum working temperature of this device cannot be lower than -40°C. There should be a temperature below 85°C during operation. Circuits application uses a logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER.
EL5001IREZ-T13 FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 20 Pins
Logic IC Type: LOW SKEW CLOCK DRIVER
EL5001IREZ-T13 ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
EL5001IREZ-T13 application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | HTSSOP EP |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 20 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | CMOS |
| Logic IC Type | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| PLL | No |
| Number of True Outputs | 6 |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | EL5001 |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 6:6 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Main Purpose | LTPS LCD Clock Drivers |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |