EP1C3T100I7 OverviewThere is a 100-TQFP package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 65 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 2910 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.5V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.425V~1.575V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Cyclone® series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. The device has 104 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 100. There are 59904 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number EP1C3. 291 LABs and CLBs are built into this FPGA. Power is provided by a 1.51.5/3.3V battery that is included with the device. Usually, fpga semiconductor uses a 320MHz crystal.
EP1C3T100I7 Features65 I/Os
Up to 59904 RAM bits
EP1C3T100I7 ApplicationsThere are a lot of Intel
EP1C3T100I7 FPGAs applications.
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Cyclone® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | EP1C3 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Number of Outputs | 104 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.51.5/3.3V |
| Number of I/O | 65 |
| Clock Frequency | 320MHz |
| Number of Inputs | 104 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 2910 |
| Total RAM Bits | 59904 |
| Number of LABs/CLBs | 291 |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |