EP1K100FC256-2N OverviewA 256-BBGA package contains it, and it is available for download. There are LOADABLE PLD transistors in this type of FPGA. Its 186 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 4992 logic elements or cells. Power is provided by a 2.5V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 2.375V~2.625V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the ACEX-1K® series are a type of FPGA that belong to the ACEX-1K® series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~70°C TA range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 186 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 256 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 49152 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number EP1K100. 624 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Power is supplied to the device by a 2.52.5/3.3V battery. 257000 gates make up the basic block of its construction. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 37.5MHz to operate.
EP1K100FC256-2N Features186 I/Os
Up to 49152 RAM bits
EP1K100FC256-2N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP1K100FC256-2N FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ACEX-1K® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | 3A991 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP1K100 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B256 |
| Number of Outputs | 186 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.52.5/3.3V |
| Number of I/O | 186 |
| Clock Frequency | 37.5MHz |
| Propagation Delay | 0.5 ns |
| Number of Inputs | 186 |
| Programmable Logic Type | LOADABLE PLD |
| Number of Logic Elements/Cells | 4992 |
| Total RAM Bits | 49152 |
| Number of Gates | 257000 |
| Number of LABs/CLBs | 624 |
| Output Function | MIXED |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2.1mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |