EP1S60F1020C5N OverviewIn the package 1020-BBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 773 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 57120 logic elements/cells. Supply voltage is 1.5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Stratix® series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 1018 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 5215104 bfpga electronics s of RAM. EP1S60 is the base part number that can be used to identify related parts. The FPGA is built as an array of 5712 latches or CLBs. This is a battery operated device that operates on 1.51.5/3.3V. The architecture of the system is based on 6570 CLBs.
EP1S60F1020C5N Features773 I/Os
Up to 5215104 RAM bits
EP1S60F1020C5N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP1S60F1020C5N FPGAs applications.
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
Data Center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1020-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Stratix® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP1S60 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1020 |
| Number of Outputs | 1018 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.51.5/3.3V |
| Number of I/O | 773 |
| Number of Inputs | 1018 |
| Organization | 6570 CLBS |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 57120 |
| Total RAM Bits | 5215104 |
| Number of LABs/CLBs | 5712 |
| Number of CLBs | 6570 |
| Length | 33mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 33mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |