EP1SGX25CF672C7N OverviewIn the 672-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 455 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 25660 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.5V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.425V~1.575V-volt supply voltage required for the device to operate. The Stratix® GX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. A total of 455 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 672 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 1944576 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number EP1SGX25, which is its base part number. A total of 2566 LABs/CLBs are included in this FPGA. There is a 1.51.5/3.3V power supply that is required to operate it. For its architecture, 2852 CLB modules are used.
EP1SGX25CF672C7N Features455 I/Os
Up to 1944576 RAM bits
EP1SGX25CF672C7N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP1SGX25CF672C7N FPGAs applications.
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 672-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Stratix® GX |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 672 |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.425V~1.575V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP1SGX25 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B672 |
| Number of Outputs | 455 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.51.5/3.3V |
| Number of I/O | 455 |
| Number of Inputs | 455 |
| Organization | 2852 CLBS |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 25660 |
| Total RAM Bits | 1944576 |
| Number of LABs/CLBs | 2566 |
| Number of CLBs | 2852 |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |