EP2C50F484C8N OverviewThis package is included in the 484-BGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. 1.2V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.15V~1.25V . An FPGA belonging to the Cyclone® II series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. With this device, you will be able to make use of 278 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 484. This device is equipped with 594432 RAM bits in terms of its RAM si594432e. Parts related to this part can be found using its base part number EP2C50. An array of 3158 LABs/CLBs is built into the FPGA. It is powered by a 1.21.5/3.33.3V battery, which can be purchased separately. A crystal oscillating at 402.5MHz is one of the most common components of this device. As well as being characterized by a feature called ALSO REQUIRES 3.3 SUPPLY, it has another feature called A.
EP2C50F484C8N Features294 I/Os
Up to 594432 RAM bits
EP2C50F484C8N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP2C50F484C8N FPGAs applications.
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 484-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Cyclone® II |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 484 |
| ECCN Code | 3A991 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3 SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP2C50 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B484 |
| Number of Outputs | 278 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.21.5/3.33.3V |
| Number of I/O | 294 |
| Clock Frequency | 402.5MHz |
| Number of Inputs | 294 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 50528 |
| Total RAM Bits | 594432 |
| Number of LABs/CLBs | 3158 |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.6mm |
| Width | 23mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |