EP2S130F780C4N OverviewThere are two packages that contain fpga chips: 780-BBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 534 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 132540 logic elements/cells. The supply voltage is 1.2V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.15V~1.25V , at which it runs. The Stratix® II series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Stratix® II family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. This device is equipped with 526 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 780 terminations on each end. A device like this one offers 6747840 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number EP2S130 as a base. A total of 6627 LABs/CLBs make up this FPGA array. The device runs on a 1.21.5/3.33.3V battery and requires no additional power supply to operate. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 717MHz in order to do its work.
EP2S130F780C4N Features534 I/Os
Up to 6747840 RAM bits
EP2S130F780C4N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP2S130F780C4N FPGAs applications.
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 780-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Stratix® II |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP2S130 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Number of Outputs | 526 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.21.5/3.33.3V |
| Number of I/O | 534 |
| Clock Frequency | 717MHz |
| Number of Inputs | 534 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 132540 |
| Total RAM Bits | 6747840 |
| Number of LABs/CLBs | 6627 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 5.117 ns |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 29mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |