EP2SGX60DF780C4N OverviewIn the package 780-BBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 364 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 60440 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.15V~1.25V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Stratix® II GX series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 364 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 780. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 2544192 bfpga electronics s of RAM. EP2SGX60 is the base part number that can be used to identify related parts. The FPGA is built as an array of 3022 latches or CLBs. This is a battery operated device that operates on 1.21.2/3.33.3V. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 717MHz.
EP2SGX60DF780C4N Features364 I/Os
Up to 2544192 RAM bits
EP2SGX60DF780C4N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP2SGX60DF780C4N FPGAs applications.
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
Data Center
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 780-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Stratix® II GX |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| ECCN Code | 3A991 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP2SGX60 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Number of Outputs | 364 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.21.2/3.33.3V |
| Number of I/O | 364 |
| Clock Frequency | 717MHz |
| Number of Inputs | 364 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 60440 |
| Total RAM Bits | 2544192 |
| Number of LABs/CLBs | 3022 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 5.117 ns |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 29mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |