EP3C5U256C6N OverviewA 256-LFBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 182 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 5136 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.15V~1.25V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Cyclone® III series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 182 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 256 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 423936. Related parts can be found by using its base part number EP3C5. Fpga electronics contains 321 LABs/CLBs in an array. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 472.5MHz, to create the signal.
EP3C5U256C6N Features182 I/Os
Up to 423936 RAM bits
EP3C5U256C6N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP3C5U256C6N FPGAs applications.
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Cyclone® III |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP3C5 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B256 |
| Number of Outputs | 182 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of I/O | 182 |
| Clock Frequency | 472.5MHz |
| Number of Inputs | 182 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 5136 |
| Total RAM Bits | 423936 |
| Number of LABs/CLBs | 321 |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 2.2mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |