EP3SE260F1152C3N OverviewA 1152-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 744 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 255000 logic elements or cells. Power is provided by a 0.9V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 0.86V~1.15V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Stratix® III E series are a type of FPGA that belong to the Stratix® III E series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 744 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. Having a RAM bit size of 16672768 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number EP3SE260. 10200 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Power is supplied to the device by a 1.2/3.3V battery. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 717MHz to operate. The IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY feature also characterizes fpga circuit.
EP3SE260F1152C3N Features744 I/Os
Up to 16672768 RAM bits
EP3SE260F1152C3N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP3SE260F1152C3N FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1152-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Stratix® III E |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 0.86V~1.15V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 0.9V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Base Part Number | EP3SE260 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1152 |
| Number of Outputs | 744 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.2/3.3V |
| Number of I/O | 744 |
| Clock Frequency | 717MHz |
| Number of Inputs | 744 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 255000 |
| Total RAM Bits | 16672768 |
| Number of LABs/CLBs | 10200 |
| Length | 35mm |
| Height Seated (Max) | 3.9mm |
| Width | 35mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |