EP3SE50F780I4N OverviewThere are two packages that contain fpga chips: 780-BBGA, FCBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 488 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 47500 logic elements/cells. The supply voltage is 0.9V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 0.86V~1.15V , at which it runs. The Stratix® III E series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Stratix® III E family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. This device is equipped with 488 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 780 terminations on each end. A device like this one offers 5760000 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number EP3SE50 as a base. A total of 1900 LABs/CLBs make up this FPGA array. The device runs on a 1.2/3.3V battery and requires no additional power supply to operate. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 717MHz in order to do its work. The IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY feature is also characteristic of fpga circuit.
EP3SE50F780I4N Features488 I/Os
Up to 5760000 RAM bits
EP3SE50F780I4N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP3SE50F780I4N FPGAs applications.
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 780-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Stratix® III E |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| ECCN Code | 3A991 |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 0.86V~1.15V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 0.9V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Base Part Number | EP3SE50 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Number of Outputs | 488 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.2/3.3V |
| Number of I/O | 488 |
| Clock Frequency | 717MHz |
| Number of Inputs | 488 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 47500 |
| Total RAM Bits | 5760000 |
| Number of LABs/CLBs | 1900 |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 29mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |