EP4CGX75CF23I7N OverviewA 484-BGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 290 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 73920 logic elements or cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.16V~1.24V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Cyclone® IV GX series are a type of FPGA that belong to the Cyclone® IV GX series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 290 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 484 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 4257792 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number EP4CGX75. 4620 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Power is supplied to the device by a 1.21.2/3.32.5V battery. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 472.5MHz to operate.
EP4CGX75CF23I7N Features290 I/Os
Up to 4257792 RAM bits
EP4CGX75CF23I7N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP4CGX75CF23I7N FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 484-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Cyclone® IV GX |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 484 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.16V~1.24V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP4CGX75 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B484 |
| Number of Outputs | 290 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.21.2/3.32.5V |
| Number of I/O | 290 |
| Clock Frequency | 472.5MHz |
| Number of Inputs | 290 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 73920 |
| Total RAM Bits | 4257792 |
| Number of LABs/CLBs | 4620 |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.4mm |
| Width | 23mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |