EP4S100G2F40I1N OverviewThis package is included in the 1517-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. 0.95V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 0.92V~0.98V . An FPGA belonging to the STRATIX® IV GT series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~100°C TJ at all times. With this device, you will be able to make use of 654 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. This device is equipped with 17544192 RAM bits in terms of its RAM si17544192e. Parts related to this part can be found using its base part number EP4S100G2. An array of 9120 LABs/CLBs is built into the FPGA. It is powered by a 0.951.2/31.52.5V battery, which can be purchased separately.
EP4S100G2F40I1N Features654 I/Os
Up to 17544192 RAM bits
EP4S100G2F40I1N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP4S100G2F40I1N FPGAs applications.
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1517-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | STRATIX® IV GT |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 0.92V~0.98V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 0.95V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP4S100G2 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B |
| Number of Outputs | 654 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 0.951.2/31.52.5V |
| Number of I/O | 654 |
| Number of Inputs | 654 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 228000 |
| Total RAM Bits | 17544192 |
| Number of LABs/CLBs | 9120 |
| Length | 40mm |
| Height Seated (Max) | 3.8mm |
| Width | 40mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |