EPF10K100ARI240-3 OverviewA 240-BFQFP Exposed Pad package contains it, and it is available for download. There are LOADABLE PLD transistors in this type of FPGA. Its 189 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 4992 logic elements or cells. Power is provided by a 3.3V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 3V~3.6V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the FLEX-10KA® series are a type of FPGA that belong to the FLEX-10KA® series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C TA range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 189 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 240 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 24576 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number EPF10K100. 624 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Power is supplied to the device by a 2.5/3.33.3V battery. 158000 gates make up the basic block of its construction. It has 4 dedicated inputs in which the status of the signals on the input is detected.
EPF10K100ARI240-3 Features189 I/Os
Up to 24576 RAM bits
EPF10K100ARI240-3 ApplicationsThere are a lot of Intel
EPF10K100ARI240-3 FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 240-BFQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | FLEX-10KA® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 240 |
| ECCN Code | 3A991 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | EPF10K100 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G240 |
| Number of Outputs | 189 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.33.3V |
| Number of I/O | 189 |
| Propagation Delay | 0.8 ns |
| Number of Inputs | 189 |
| Programmable Logic Type | LOADABLE PLD |
| Number of Logic Elements/Cells | 4992 |
| Total RAM Bits | 24576 |
| Number of Gates | 158000 |
| Number of LABs/CLBs | 624 |
| Output Function | REGISTERED |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Length | 32mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 32mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |