EPF10K20TI144-4N OverviewA 144-LQFP package contains it, and it is available for download. There are LOADABLE PLD transistors in this type of FPGA. Its 102 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 1152 logic elements or cells. Power is provided by a 5V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 4.5V~5.5V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the FLEX-10K® series are a type of FPGA that belong to the FLEX-10K® series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C TA range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 102 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 144 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 12288 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number EPF10K20. 144 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Power is supplied to the device by a 3.3/5V battery. 63000 gates make up the basic block of its construction. It has 4 dedicated inputs in which the status of the signals on the input is detected.
EPF10K20TI144-4N Features102 I/Os
Up to 12288 RAM bits
EPF10K20TI144-4N ApplicationsThere are a lot of Intel
EPF10K20TI144-4N FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | FLEX-10K® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EPF10K20 |
| Number of Outputs | 102 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Number of I/O | 102 |
| Propagation Delay | 0.6 ns |
| Number of Inputs | 102 |
| Programmable Logic Type | LOADABLE PLD |
| Number of Logic Elements/Cells | 1152 |
| Total RAM Bits | 12288 |
| Number of Gates | 63000 |
| Number of LABs/CLBs | 144 |
| Output Function | REGISTERED |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 20mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |