GTLP16T1655MTDX OverviewThe package 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Tape & Reel (TR) would package it. In order to achieve this superior flexibility, 16-Bit circuits are used. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -40°C~85°C. As a result of 24mA 24mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74GTLP series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 3V~3.6V, it is able to operate. There is one type of termination that is called the 64 termination, which consists in terminating a transmission line with a device that has an impedance that matches the characteristic impedance of the line itself. As a rule of thumb, the supply voltage should be maintained above 3.3V to ensure normal operation. There are a total of 96 pins on this device. There is an electronic part in this product that has been designed with 8 Bits. 2 terminations are the kind of termination that occurs when a transmission line is terminated with a device that matches the characteristic impedance of the transmission line. At this point, Vsup reaches its maximum value. It is necessary to have a greater supply voltage (Vsup) than 3V in order to operate correctly.
GTLP16T1655MTDX Features 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74GTLP series
64 pin count
GTLP16T1655MTDX ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
GTLP16T1655MTDX Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74GTLP |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G64 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 16-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Output Polarity | TRUE |
| Propagation Delay (tpd) | 5.7 ns |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Published | 2005 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Base Part Number | 74GTLP16T1655 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 16 |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Turn On Delay Time | 5.8 ns |
| Logic Function | Transceiver |
| RoHS Status | RoHS Compliant |