GTLP18T612MEAX OverviewAs part of the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package, it is embedded. A 18-Bit circuit achieves its superior flexibility by using 18-Bit components. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver. A Surface Mount-shaped electronic component is mounted here. -40°C ~ 85°C should be higher than the operating temperature. It features maximum design flexibility thanks to its High/Low output current. It belongs to the 74GTLP series of FPGAs. 3.15V ~ 3.45V is the supply voltage. The company uses the supplier device package 56-SSOP.
GTLP18T612MEAX Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74GTLP series
GTLP18T612MEAX ApplicationsThere are a lot of Fairchild
GTLP18T612MEAX Universal Bus Functions applications.
Test and Measurement
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | GTLP18T612 |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | 74GTLP |
| Voltage - Supply | 3.15V ~ 3.45V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Base Part Number | 74GTLP18T612 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 18 |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| Turn On Delay Time | 6.5 ns |
| Logic Function | Transceiver |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| RoHS Status | RoHS Compliant |