GTLP6C816MTCX OverviewIt is package in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 4.75V~5.25V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. The output of it is GTLP, TTL. This IC divider operates on 24 pins. It belongs to the family of 74GTLP6C816. At a minimum working temperature of -40°C, it maintains reliability. It is possible to achieve stable operation when the maximum operating temperature is set to 85°C. Default settings are set to output 8. It can handle maximum supply voltages of 5.25VV. If the source voltage is as low as possible, 4.75V will work. Maintaining a 5V supply voltage ensures maximum efficiency.
GTLP6C816MTCX FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
GTLP6C816MTCX ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
GTLP6C816MTCX Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | 74GTLP6C816 |
| Output | GTLP, TTL |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Propagation Delay | 4.4 ns |
| Turn On Delay Time | 10.5 ns |
| Input | GTLP, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2, 1:6 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |