There are a lot of Semtech Corporation GV8500-CNE3 Video Processing Linear ICs applications.
Industrial Video
Video Capture, Editing, and Processing
Genlock Circuits
Surveillance & Security Video Systems
Set-Top Boxes (STB) & Digital Video Recorders (DVR)
Plasma Displays and Video Projectors
Machine Vision and Inspection Systems
Video Trigger Oscilloscopes and Waveform Monitors
HDMI
DVI Cable Extenders
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tray |
| Published | 2008 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Transmitter |
| Applications | Video |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | GV8500 |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.135V |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |